Steel Chain Door Lock "Pkg Of 25" - Bright Brass - 2-11/16" Center To Center Hole Spacing
- Chain Lock Mounts Onto Entry Door
- Easy To Install
- Brass plated steel
- Welded steel constructed chain
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46171516 |
| Manufacturer Part Number | 874502 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Bright Brass |
| Material | Brass |
| Door Lock Finish | Polished Brass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 1.37 in |
| Depth | 6.3 in |
| Height | 2.6 in |
| Weight | 6.8 lb |
| Width | 4.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 049793388681 |
| Style | Chain Door Lock |
| Type Of Door | Entry |
| Package Contents | 1 Lock; Fasteners |
| FOB | No |
| Required Installation Equipment | Screwdriver/Drill |
| Supplier Product Name | Economy Brass Chain Door Lock |
| Manufacturer Model No | 874502 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |