Door Knocker And 160 Viewer - Brass - Fits Doors 1-3/8 To 1-3/4" Thick - Viewer 1/2" Dia - Knocker 2-1/2"H
- Tobm_090914
- Diecast Knocker And Viewer
- 160 Degree Viewer
- Fits 1/2 In. Diameter Bore
- Solid Brass Viewer Housing
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46171618 |
| Manufacturer Part Number | 874150 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Base Material (2) | Brass |
| Color / Finish | Brass Plated |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 0.00 in |
| Depth | 3.7 in |
| Height | 1.1 in |
| Weight | 0.35 lb |
| Width | 2.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | HRP |
| Package Quantity | 1 |
| UPC Code | 049793388452 |
| Type | Viewer |
| Door Hardware Category | Other |
| Type Of Door | Exterior |
| Package Contents | 1 Knocker; 1 Viewer; 1 Set Of Installation Screws |
| FOB | No |
| Required Installation Equipment | Screwdriver |
| Supplier Product Name | Brass Plated Door Knocker & 160D Viewer |
| Manufacturer Model No | 874150 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |