190 Fire-Rated Door Viewer - Brass - Glass Lens - Fits Doors 1-3/8 To 2-1/8" Thick - 9/16" Dia - Solid Brass
- 190 Degree Viewing
- UL approved glass lens, fire door rated
- Fits 9/16 In. Diameter Bore
- Solid Brass Housing
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46171617 |
| Manufacturer Part Number | 874135 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Brass |
| Material | Brass |
| Base Material (2) | Brass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Door Thickness (In.) | 0.00 in |
| Hole Size | 9/16" |
| Depth | 1.8 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 0.1 lb |
| Width | 1.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 049793385932 |
| Type | Viewer |
| Type Of Door | Exterior |
| Package Contents | 1 Viewer |
| Angle Of Viewing (Deg) | 190? |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | 190D Solid Brass Fire Rated Door Viewer |
| Manufacturer Model No | 874135 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |