Plumb 16 Oz Ripping Claw Hammer - Fiberglass Handle - Nonslip Grip - Smooth Face
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27111602 |
| Manufacturer Part Number | 11415N |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Handle Material (2) | Fiberglass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Weight Of Head (Oz) | 16 oz |
| Depth | 5.6 in |
| Height | 1.4 in |
| Weight | 2.7 lb |
| Width | 13.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Plumb |
| TAABAA | No |
| Face Type | Smooth |
| Type | Claw Hammer |
| FOB | No |
| UPC Code | 037103226921 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |