15 Amp Self-Test Commercial Circuit Guard GFCI - 125 Volt - NEMA5-15 - Tamper Resistant - Back And Side Wired - Color-Matched Test And Reset Buttons - With Wall Plate - Ivory - Mfg #GFR5262SGI
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39121406 |
| Manufacturer Part Number | GFR5262SGI |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Ivory |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 15 |
| Country of Origin | 0 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 0.77 in |
| Height | 0.77 in |
| Weight | 1.77 lb |
| Width | 0.77 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Hubbell |
| Style | Duplex - Self-Test Tamper Resistant |
| Wiring Configuration | Back And Side Wired |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 783585440903 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| NEMA Rating | 5-15 |