2" Heavy-Duty Panel Filter "Box Of 12" - Nominal Size: 12W x 24"H - Two Directional Woven Fiberglass Media - Reinforced (Backed) Media For Added Strength - Media Securely Bonded To Frame For Added Strength - Adhesive Coated For Enhanced Filtration - 80-85% Average Arrestance - Low Initial Resistance - High Dust-Holding Capacity - Disposable - UL 900 Classified - MERV 4 - 60-Day Life - Actual Size: 11-7/16W x 23-7/16H x 1-3/4"D
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 126308 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Backing Material | Reinforced Media |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 10.8 in |
| Height | 24.7 in |
| Weight | 5.55 lb |
| Width | 24.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Media | Fiberglass On Metal Honeycomb |
| Useable Life | 60 Days |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | UL 900 Classified |
| MERV Rating | 4 |