1" Heavy-Duty Fiberglass Filter "Box Of 12" - Nominal Size: 16W x 25"H - Reinforced (Backed) Media For Added Strength - Media Securely Bonded To Frame For Added Strength - 75-80% Average Arrestance - Low Initial Resistance - High Dust-Holding Capacity - Disposable - UL 900 Classified - MERV 4 - 45-Day Life - Actual Size: 15-7/8W x 24-5/8H x 13/16"D
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 126200 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Backing Material | Reinforced Media |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 10.0 in |
| Height | 16.5 in |
| Weight | 4.85 lb |
| Width | 25.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Media | Fiberglass |
| Useable Life | 45 Days |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | UL 900 Classified |
| MERV Rating | 4 |