1" Heavy-Duty Pleated Air Filter "Box Of 12" - Nominal Size: 12-1/4W x 24-1/4"H - Synthetic Fiber Media - Average of 13 Pleats Per Foot For Maximum Extended Surface Area - Low Initial Resistance - MERV 8 - 90-Day Life
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 127229 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 24.0 in |
| Height | 12.5 in |
| Weight | 7.0 lb |
| Width | 10.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Media | Synthetic Fiber |
| Useable Life | 90 Days |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| MERV Rating | 8 |
| UL Listed | No |