Standard Vertical Blind - 110 x 96 - White - 1-1/2" Thick Reversible Steel Headrail - 3-1/2" Room Darkening PVC Vanes - Vanes Rotate 180 - Lead Free - Meets Safety Regulations - Wand Control - Self Aligning - Includes Matching Valance And Hardware
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52131604 |
| Manufacturer Part Number | 703016 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Rail Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Length | 96" |
| Slat/Vane Size | 3-1/2" |
| Depth | 4.2 in |
| Height | 3.4 in |
| Weight | 23.0 lb |
| Width | 116.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Champion |
| Blind Type | Vertical |
| TAABAA | No |
| Headrail Type | Steel |
| FOB | Yes |
| UPC Code | 793478803579 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |