11-Piece All-Purpose Paint/Roller Kit - For Interior And Exterior Use - Includes 5-Wire Roller Frame With Threaded Grip, Metal Paint Tray, Tray Liner, Two 9" Roller Covers With 3/8" Nap, 1-1/2" All Paints Paint Brush, 3" Roller Frame, 3" Roller Cover, 2" Foam Trim Brush, 12" Extension Pole And A Paint Paddle
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27113201 |
| Manufacturer Part Number | 926559 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 11.2 in |
| Height | 3.1 in |
| Weight | 2.4 lb |
| Width | 15.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Linzer |
| TAABAA | No |
| Piece Count | 11 piece |
| Package Contents | 11 Pieces |
| Edger | No |
| Frame | Yes |
| Roller | Yes |
| FOB | No |
| Tray | Yes |
| UPC Code | 077089611120 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |