Aluminum Range Hood Filter - Fits Universal Metal - 10-13/16 x 11-13/16 x 1/2" - Meets UL Class 1 Requirements
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 97131437 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Aluminum Filter |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 12.0 in |
| Height | 0.5 in |
| Weight | 0.15 lb |
| Width | 10.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Research Products Corporation |
| TAABAA | Yes |
| Brand/Model Compatibility | Fits Universal Metal |
| UPC Code | 686720232091 |
| Type | Range Hood Filter |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |