- 1,200 ml Provon® Clear And Mild Foam Handwash LTX Refill
- Case Of 2
- Offers Luxurious Foam Offers Luxurious Foam With Moisturizer And Skin Conditioner
- Durable, Recyclable PET Material
- Enriched With Moisturizers And Skin Conditioners
- USDA Certified Biobased Formulation
- EcoLogo™ Certified
- SMART-FLEX™ Bottle Design Uses 30% Less Material Than HDPE
- CONTROLLED COLLAPSE™ Technology Maintains Bottle Shape Longer While Emptying
- Removable Pump For Easier Recycling
- SANITARY SEALED™ Refill Helps Prevent Contamination
- Fresh Dispensing Valve With Each Refill
- For Healthcare Settings
- Use With 502398 Provon LTX Soap Dispenser
- Mfg #1941-02
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 53131608 |
| Manufacturer Part Number | 1946-02 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 7.75 in |
| Height | 9.75 in |
| Weight | 6.28 lb |
| Width | 5.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| UPC Code | 073852026641 |
| Brand | Provon |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |