1-1/4" Walldog Screw Anchor - 20 Pack - Zinc - Ideal For Fastening Into Wallboard And Masonry Base Materials - Penetrates Wood And Metal Studs With No Pre-Drilling - Supports Up To 50 Lbs In Drywall - Supports Up To 700 Lbs. In Concrete
*Packaging May Be Different Than Image*
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162104 |
| Manufacturer Part Number | 18959 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Zinc |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 1-1/4" |
| Depth | 2.5 in |
| Height | 0.6 in |
| Weight | 0.3 lb |
| Width | 3.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Walldog |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 030699189595 |
| Anchor Type | Screw Anchor |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |