- Self-Closing Cabinet Hinge
- Pkg Of 50
- Antique Brass
- Overlays Door To Frame
- Exposed, Straight Wing Style
- 1.5"
- Surface Mount
- Straight Bevel
- Square Door Type
- Includes Mounting Hardware
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162403 |
| Manufacturer Part Number | 804005 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Finish | Antique Brass |
| Cabinet Hardware Finish | Antique Brass |
| Color / Finish | Antique Brass |
| Hardware Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 1-1/2" |
| Size | 1-1/2" |
| Shape | Hinge |
| Depth | 5.3 in |
| Height | 4.0 in |
| Weight | 7.0 lb |
| Width | 5.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Type Of Hinge | Self closing |
| Type | Self Closing Hinge |
| Cabinet Category | Hinges |
| Cabinet Hardware Style | Traditional |
| Cabinet Hinge Style | Flush Inset |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |