Replacement For American Standard Pressure-Assist Toilet Tank Lever - Chrome Handle - Left Hand Mount
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47131705 |
| Manufacturer Part Number | 500136 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Polished Chrome |
| Flush Lever Material | Brass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CANADA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Length (In) (2) | 9.80 in |
| Depth | 5.4 in |
| Height | 4.2 in |
| Weight | 1.1 lb |
| Width | 9.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | American Standard |
| TAABAA | Yes |
| Mounting Style | Side |
| Repair Part Type | Trip Lever Assembly |
| Universal Fit | Yes |
| FOB | No |
| UPC Code | 012611086779 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |