- Simple Fit® 24oz Anchor Band Mattress Topper
- Top: 200TC 100% Polyester Microfiber With Stain Release
- Back: Polyester Non-Woven
- Fill: 24oz/Sq Yd 9D Bonded Polyester
- Quilted 12" Diamond Box Design
- Anchor Bands
- Mfg #1ZS036GKGWHI
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52121506 |
| Manufacturer Part Number | 1ZS036GKGWHI |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Fill Material | Polyester |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 76 x 80" |
| Size | King |
| Depth | 36.4 in |
| Height | 18.7 in |
| Weight | 20.0 lb |
| Width | 15.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Simple Fit |
| TAABAA | Yes |
| Type | Anchor Band |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| ADA Approved | No |
| UL Listed | No |