Seasons Standard-Duty Plastic Toilet Seat - Round - Open Front - Plastic Hinge And Bolts
- Round plastic toilet seat
- Open front with cover
- white
- Fits round front toilet bowls
- Matching top mount plastic hinge and bolts
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181603 |
| Manufacturer Part Number | 568650 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Hinge Material | Plastic |
| Toilet Seat Material | Plastic |
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Bolt Spread (In) | 5.50 in |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Toilet Seat Shape | Round |
| Toilet Bowl Shape | Round |
| Depth | 2.6 in |
| Height | 17.7 in |
| Weight | 5.35 lb |
| Width | 14.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Contents | Toilet Seat And Instructions |
| Brand | Seasons |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 716341065706 |
| Type Of Hinge | Standard |
| Tools Or Other Items Required For Assembly | Flat Head Screwdriver |
| Open Front | Yes |
| Toilet Seat Style | Open Front |
| Heated | No |
| Slow Close Feature | No |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Open Front Plastic Toilet Seat with Cover |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |