Outdoor Porch Fixture - Black - Clear Glass Lens - 14-1/2H x 4-3/4W x 5-1/2"D - Use One 100W Max Medium Base Bulb (Not Included)
- Clear glass brightens a greater area
- Black gives it a more classic look
- Backdrop in gold reflects more light to other areas
- Pointed bottom gives it an elongated shape like a fire torch
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39111612 |
| Manufacturer Part Number | 321075 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Black Finish |
| Light Housing Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Maximum Wattage Per Bulb | 60 W |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.8 in |
| Height | 8.8 in |
| Weight | 3.0 lb |
| Width | 5.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Number Of Lights | 1 |
| Bulb Type | Incandescent |
| FOB | No |
| UPC Code | 046335803473 |
| Photo Cell | No |
| Supplier Product Name | 1-Light Black Outdoor Wall Fixture |
| Manufacturer Model No | 1163-05 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| ENERGY STAR? Qualified | No |