Invacare Style Vinyl Backs - 18" Wide - 18" Tall - Compatible With Invacare, Drive, Theradyne, Medline, JAC, Sunmark And Evermed Wheelchairs - Hardware Included - Tapered Style Back - Embossed Upholstery - Inva Blue
- Great quality and price
- Original equipment quality
- ECONOMICAL
- Durable
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 42192208 |
| Manufacturer Part Number | 669452 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Inva Blue |
| Material | Vinyl |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Length (In) (2) | 18.00 in |
| Weight (Lbs) | 2.00 lb |
| Width (In) | 18.00 in |
| Depth | 9.0 in |
| Height | 1.8 in |
| Weight | 1.9 lb |
| Width | 17.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Brand/Model Compatibility | Compatible With Invacare, Drive, Theradyne, Medline, JAC, Sunmark And Evermed Wheelchairs |
| Style | Tapered And Embossed |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Invacare Embossed Vinyl Tapered Back Upholstery, Inva Blue, 18 x 18 In. |
| Manufacturer Model No | UB458 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |