24 x 1" Black Urethane Tire "Pkg Of 2" - For Use On Invacare, E&J, Quickie And Most Other Wheelchairs - Fits Both 1" And 1-3/8" Rims - Mount With 669750 Installation Tool
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 42192208 |
| Manufacturer Part Number | 669755 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Wheel Material (2) | Urethane |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 11.4 in |
| Height | 3.3 in |
| Weight | 3.15 lb |
| Width | 8.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Used With | Use On Invacare, E&J, Quickie, And Most All Wheelchairs |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |