Paper Towel "Box Of 16" - Single Fold - Made Using 90% Postconsumer Recovered Material - Unbleached Kraft Paper Towel - 5-3/8 x 9-1/4" - Green Seal Certified - 250 Towels Per Bundle, 16 Bundles Per Box - Meets EPA CPG - Mfg #8540-01-359-0798
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 14111703 |
| Manufacturer Part Number | 8540013590798 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Kraft |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Roll Width (In) | 10.75 in |
| Roll Length (Ft) | 9.25 in |
| Size | 9-1/4" x 10-3/4" |
| Depth | 0.0 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 1.0 lb |
| Width | 0.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Quantity | 250 |
| Brand | Ability One |
| Sheets Per Roll | 250 |
| Number Of Plies | 1 |
| Package Type | Sleeve |
| Scented | No |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |