Dual Nurse Call Cord - Two Call Cords Molded Together Using One 1/4" Phono Plug - Red Momentary Push Button - Large Comfortable Pendant - Beige Cable - 10' Cord - Universal Compatibility - Mfg #E1276-10RB
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 42191611 |
| Manufacturer Part Number | E1276-10RB |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 8.0 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 1.45 lb |
| Width | 7.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Plug Style | 1/4" Phono Plug |
| Brand | Anacom Medtek |
| TAABAA | No |
| Function | Nurse Call |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |