Double Hamper - 38-1/2H x 38-1/2W x 18-3/4"D - 33 Gallon Capacity Per Bag - Zipper-Front Bag - With Foot Pedal - 3" Threaded Stem Casters - Push-Pull Handle - Designed For Easy Release And Removal Of Plastic Liner Or Hamper Bag - Eliminates Excessive Bending And Lifting - Plastic-Coated Wire Hangers Hold Liners Or Hamper Bags In Place - Floor Plate To Support Retainer Bag - Made In USA - Mauve Mesh
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 24101643 |
| Manufacturer Part Number | 214-D-FP-MAUVE |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White And Mauve |
| Material | PVC And Mesh |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Capacity | 33 Gallon |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 19.2 in |
| Height | 36.5 in |
| Weight | 30.0 lb |
| Width | 9.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | MJM |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |