Mixet Complete Trim Kit - For Original Non-Pressure Balance Valve - Satin Nickel PVD Finish - Acrylic Handle - 5-1/2" Diameter Escutcheon - Diverter Tub Spout With Universal Connection - Brass Ball Showerhead - Coarse Thread Lift And Turn, 1-7/8" OD x 11-1/2 Threads Per Inch With Fine Thread Adapter, 1-5/8" OD x 16 Threads Per Inch - Valve Not Included - 2.5 GPM @ 60 PSI - Mfg #MTR-5 CLR SN
- Single Lever Tub/Shower
- Finish Satin Nickel
- Brasscraft
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181800 |
| Manufacturer Part Number | MTR-5 CLR SN |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Satin Nickel |
| Faucet Material | Other |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 8.1 in |
| Height | 4.1 in |
| Weight | 4.45 lb |
| Width | 8.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Mixet |
| TAABAA | Yes |
| Fits Faucet Brand | Mixet |
| Collection Name | MIXET |
| Number Of Faucet Handles | Single Handle |
| Supplier Product Name | Mixet Tub/Shower Single Lever Trim Kit Satin Nickel |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | BrassCraft |
| Manufacturer Model No | SKD0201 D |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |