Maintenance Warehouse Basic Wood Toilet Seat "Pkg Of 6" - Value Pack - Round - Plastic Hinge And Bolts
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181603 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Toilet Seat Material | Wood |
| Hinge Material | Plastic |
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Bolt Spread (In) | 5.50 in |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Toilet Seat Shape | Round |
| Toilet Bowl Shape | Round |
| Depth | 13.1 in |
| Height | 18.6 in |
| Weight | 42.65 lb |
| Width | 15.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Maintenance Warehouse |
| Type Of Hinge | Standard |
| Toilet Seat Style | Standard Toilet Seat |
| Tools Or Other Items Required For Assembly | Flat Head Screwdriver |
| Open Front | No |
| Heated | No |
| FOB | No |
| Package Contents | Round, Wood Toilet Seat |
| Slow Close Feature | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |