Lithonia Lighting Two-Light Emergency Fixture - 12 Volt, 54 Watt - 120/277 Volt - White Thermoplastic Housing - Two 6 Volt Sealed Lead Calcium Battery - Unit Has 36 Watts Of Remote Capability - 7H x 12-3/4W x 5-7/8"D - Two 9W MR24 Krypton Bulbs Included - Mfg #ELM1254
Images for reference only. Style may vary.
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39111709 |
| Manufacturer Part Number | ELM1254 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Voltage (2) | 277 V |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 8.4 in |
| Height | 8.1 in |
| Weight | 15.25 lb |
| Width | 15.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Lithonia Lighting |
| Bulb Type | Krypton |
| FOB | No |
| UPC Code | 745980131244 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |