Iso-Wash Linen Recovery Bag "Box Of 25" - For Handling Linen Contaminated With Blood, Bodily Fluids And Other Biohazards - 1.5 Mil Thick, Providing A Strong Barrier During Transport - Dissolves During Wash Cycle In Temperatures Exceeding 140F - Labeled With Universal Biohazard Symbol - Red Tie-Tape Included With Every Bag - Made In USA
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 42171900 |
| Manufacturer Part Number | 80002-200 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 9.88 in |
| Height | 10.38 in |
| Weight | 9.0 lb |
| Width | 9.75 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Iso-Wash |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |