HydroRight Dual Flush/2-Button Toilet Converter - Uses Innovative, Dual Flush Technology To Convert Standard Tank Toilets Into Water-Saving 2-Button Flush Toilets - Installs Without Removing The Tank, Replaces Existing Flapper And Flush Handle - Works In Most Standard Toilet Tanks With 2" Flush Valve
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40141639 |
| Manufacturer Part Number | BSP27 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.6 in |
| Height | 3.6 in |
| Weight | 1.45 lb |
| Width | 11.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HydroRight |
| TAABAA | No |
| Chemical Resistant | Yes |
| Valve Type | Flush |
| Universal Fit | No |
| Toilet Components | Repair |
| Repair Part Type | Dual Flush Converter |
| FOB | No |
| UPC Code | 188670000299 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| CSA Certified (2) | Yes |
| UL Listed | No |