Korky Replacement Cap Assembly - Fits QuietFILL, Korky Fits TOTO And MaxPERFORMANCE Fill Valves - Diaphragm Seal Manufactured From Premium Red Chlorazone Chemically-Resistant Rubber - 5-Year Warranty - Mfg #R528
- Replacement cap for Korky QuietFill fill valve (p/n: 528)
- Chlorazone rubber diaphragm resists chlorine
- Also fits Hunter 528 and Toto fill valves
- Easy To Install
- 5
- 5 year warranty
- Mfg #R528
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181500 |
| Manufacturer Part Number | R528 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Black Cap With Red Diaphragm Seal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1.25 in |
| Height | 3.75 in |
| Weight | 0.04 lb |
| Width | 4.75 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Korky |
| Universal Fit | Yes |
| Chemical Resistant | Yes |
| Repair Part Type | Toilet Fill Valve Replacement Cap |
| Toilet Components | Repair |
| Valve Type | Fill |
| Supplier Product Name | QuietFill? Replacement Cap Assembly |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | Lavelle Industries |
| Manufacturer Model No | R528 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | Yes |