Fasco Fan Coil Motor - 4 Speed - 1/8-1/10-1/12-1/15 HP - 115 VAC - 4.1-2.7-2.3-1.9 Amp - 4.4 Motor Diameter - Shaft: 7-1/2 x 1/2 x 7-1/2 - Any Shaft Angle - 1,550 RPM - Popular On Chill Water Units - Shaded Pole - Thermally Protected - Open Ventilation - Air Over - Mfg #D337
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 71085191 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 4.1-1.9 |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 20.3 in |
| Height | 4.8 in |
| Weight | 11.05 lb |
| Width | 4.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Fasco |
| Motor Size | 4.4" |
| Motor Speed | 4 |
| Ventilation / Accessory Type | Open |
| Manufacturer Model No | D337 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |