Entry Lockset Door Repair Cover - US32D Stainless Steel - For 2-3/4" Backset And 1-3/4" Door Thickness - 2-1/8" Bore Size - 3-7/8W x 9"H
- Wrap Around Door Plate Protects Against Kick In Attacks
- Heavy Guage Metal Construction
- Reinforces Weak Section Of Door Where Latch Bolt Bore is Made
- Includes Fasteners
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46171500 |
| Manufacturer Part Number | 888475 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | US32D Stainless Steel |
| Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 1.75 in |
| Height (In) (2) | 9.00 in |
| Depth (In) (2) | 4.00 in |
| Door Thickness (In.) | 1.75 in |
| Depth | 9.0 in |
| Height | 1.8 in |
| Weight | 1.45 lb |
| Width | 4.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 049793389558 |
| Type | Door Cover |
| Package Contents | 1 Each |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Entry Lockset Stainless Steel Door Repair Cover |
| Manufacturer Model No | 888475 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |