Delta Monitor 13 Series Pressure Balance Valve Trim Kit - Chrome Finish - Lever Handle - Use With 418801 Delta MultiChoice Valve - Mfg #T13020
- Classic, sensible styling that complements any home
- Handle included
- Single lever handle for ease of temperature and volume control
- Monitor Scald-guard valve keeps water temperature within +/-3F
- For use with MultiChoice Universal rough valve body
- Order MultiChoice Universal rough-in separately - R10000-UNBX
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181810 |
| Manufacturer Part Number | T13020 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Accent Color/Finish | Chrome |
| Faucet Finish | Chrome |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Faucet/Fixture Material | Brass/Plastic |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Faucet Flow Rate (GPM) | 2.50 gal/min |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 7.00 in |
| Length (In) (2) | 7.00 in |
| Width (In) | 7.00 in |
| Depth | 8.0 in |
| Height | 4.2 in |
| Weight | 2.35 lb |
| Width | 9.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Delta |
| TAABAA | No |
| Number Of Functions On Showerhead | 1 |
| Number Of Faucet Handles | Single Handle |
| Collection Name | Classic |
| FOB | No |
| UPC Code | 034449518376 |
| Faucet Handle Style | Lever |
| Package Contents | All Visible Trim Items, Maintenance & Installation Instructions |
| Pressure Balance/Scald Guard | Yes |
| Supplier Product Name | Chrome Single Handle Pressure Balanced Valve Only Trim |
| Manufacturer Name | Delta |
| Manufacturer Model No | T13020 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |
| CSA Certified (2) | Yes |
| WaterSense Labeled | No |