Combination Door Repair Cover - US32D Stainless Steel - For 2-3/8" Backset And 1-3/4" Door Thickness - 2-1/8" Bore Size - 5-1/2" Center-To-Center Hole Pattern - 3-7/8W x 10-7/8"H
- Reinforces and repairs doors
- Helps to prevent forced entry
- Fits on wood or metal doors with mortise or drive-in latches
- Accommodates key-in knob locksets and deadbolts
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46171500 |
| Manufacturer Part Number | 888803 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | US32D Stainless Steel |
| Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 5-1/2" Center-To-Center |
| Width (In) | 3.87 in |
| Height (In) (2) | 11.00 in |
| Depth (In) (2) | 3.87 in |
| Door Thickness (In.) | 1.75 in |
| Depth | 11.3 in |
| Height | 2.0 in |
| Weight | 1.9 lb |
| Width | 4.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 049793391100 |
| Type | Door Cover |
| FOB | No |
| Package Contents | 1 Guard |
| Supplier Product Name | Door Reinforcer 1-3/4 Stainless |
| Manufacturer Model No | U 10539 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |