Bradford White Electric Water Heater Thermostat Kit - Contains Upper Thermostat And Lower Thermostat - Temperature Range Up To 160F - 208, 240, 277 Or 480 Volt - Mfg #415-51046-00 replacement for discontinued 265-48641-00
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 41112209 |
| Manufacturer Part Number | 415-51046-00 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.0 in |
| Height | 5.0 in |
| Weight | 8.0 lb |
| Width | 5.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Bradford White |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |