Ames Swivel Hose Cart - Pneumatic Rear Tires And Gripped Handle Move Easily - Heavy-Duty, All-Weather Metal Construction - Holds Up To 400' Hose (Not Included) - Features Never Leak Aluminum Water System - Patented Swivel Basket Design
- Holds up to 400 Ft. of 5/8 In. hose
- Swivel design allows basket to rotate 270 degrees
- Front feet with rubber anchors prevent movement during use
- Pneumatic rear tires and gripped handle moves easily
- Steel construction
- Leader hose included
- 7 year warranty
- Mfg #2517200
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40142000 |
| Manufacturer Part Number | 2517200 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Blue |
| Hose Reel Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Hose Capacity | 50'- 400' |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 24.83 in |
| Height (In) (2) | 42.47 in |
| Depth (In) (2) | 39.83 in |
| Depth | 12.1 in |
| Height | 24.3 in |
| Weight | 51.35 lb |
| Width | 26.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Ames |
| Supplier Product Name | 400 Ft. Swivel Hose Reel |
| TAABAA | No |
| Manufacturer Name | Ames True Temper |
| Manufacturer Model No | 2517200 |
| FOB | No |
| Manual | Yes |
| Portable | Yes |
| Type Of Hose Reel | Cart |
| Hose Guide | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |