Replacement For American Standard Aquarian Hot/Cold Faucet-Shower Cartridge - 2-1/4" Length
- Fits generic American Standard
- Series Aquarian
- For 4 gal
- Plastic with metal stem
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181800 |
| Manufacturer Part Number | 400157.00 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1.8 in |
| Height | 2.2 in |
| Weight | 0.35 lb |
| Width | 1.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Application | Faucet/Tub/Shower |
| TAABAA | Yes |
| Repair Part Type | Stem |
| Package Quantity | 1 |
| Handle Type | Hot/Cold |
| UPC Code | 039166104895 |
| Faucet Category | Universal |
| Package Contents | 1 Stem |
| Fits Faucet Brand | American Standard |
| Supplier Product Name | Fits American Standard Hot/Cold Lav/Sink/Tub/Shower Cartridge |
| FOB | No |
| Manufacturer Model No | HDS467500 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |