Deflect-O 8' Aluminum Flexible Duct - Multi-Ply Dryer Duct - 4" Diameter
- UL listed dryer transition duct
- Resistant to fire
- Flexible, easy to install
- Metallic
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40141901 |
| Manufacturer Part Number | F0408B/5 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Aluminum |
| Material | Aluminum, Poly |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Diameter (In) (2) | 4.00 in |
| Length (In) (2) | 96.00 in |
| Size (2) | 4" x 8' |
| Depth | 4.4 in |
| Height | 6.0 in |
| Weight | 1.3 lb |
| Width | 4.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Deflect-O |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 079916430485 |
| Dryer Accessory Type | Flexible Ductwork |
| Flexible | Yes |
| Package Contents | Duct |
| FOB | No |
| Ventilation / Accessory Type | Accessory |
| Supplier Product Name | Supurr-Flex? 4 In. x 8 Ft. Metallic Clothes Dryer Transition Duct |
| Manufacturer Name | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Model No | F0408B/5 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |