- Champion® TruTouch™ Cordless 2" Faux Wood Mini Blind
- 70 x 60"
- White
- Cordless Operation
- Steel Headrail
- Crown Valance
- Room-Darkening Wood Grain Embossed Slats
- Wand Tilt Control
- Meets Safety Regulations
- Lead-Free
- Mfg #1079347840692-0
| Make & Model | |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 527523 |
| UNSPSC | 52131600 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Length | 60" |
| Depth | 7.87 in |
| Height | 6.77 in |
| Weight | 39.32 lb |
| Width | 77.56 in |
| Product Features | |
|---|---|
| UPC Code | 10793478108831 |
| Brand | Champion |
| TAABAA | No |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | No |