Steel Exhaust Fan Blower Wheel - CW Rotation - 5-3/4" Diameter - 1/4" Arbor - 2" Width
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101603 |
| Manufacturer Part Number | 254095 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | 0 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Arbor Size | 1/4" |
| Wheel Size | 5-3/4" |
| Wheel Width | 2" |
| Depth | 5.3 in |
| Height | 2.0 in |
| Weight | 0.85 lb |
| Width | 5.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Blade Action | CW Rotation |
| Type | Exhaust Wheel |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |