- Champion® TruTouch™ Cordless 2" Faux Wood Mini Blind
- 23 x 72"
- Alabaster
- Cordless Operation
- Steel Headrail
- Crown Valance
- Room-Darkening Wood Grain Embossed Slats
- Wand Tilt Control
- Meets Safety Regulations
- Lead-Free
- Mfg #1079347840668-5
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52131600 |
| Manufacturer Part Number | 527501 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Alabaster |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Length | 72" |
| Slat/Vane Size | 2" |
| Depth | 8.66 in |
| Height | 6.77 in |
| Weight | 15.59 lb |
| Width | 30.56 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Champion |
| UPC Code | 793478079523 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |