Rust-Oleum 1 Gallon Commercial DTM Alkyd Enamel Paint - Safety Blue - Multipurpose Direct-To-Metal Coating - Heavy-Duty Rust Protection - Easy-To-Maintain High Gloss Surface - Perfect For All Metal Surfaces - Interior/Exterior Application
*Due to restrictions, cannot be sold or shipped to California, Delaware, and Maryland.*
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31211504 |
| Manufacturer Part Number | 255548 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Safety Blue |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Container Size | 1 Gallon |
| Depth | 6.63 in |
| Height | 7.75 in |
| Weight | 8.8 lb |
| Width | 6.63 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Rust-Oleum |
| TAABAA | Yes |
| Interior/Exterior | Interior / Exterior |
| Type | Alkyd Enamel |
| UPC Code | 020066199647 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |