Ground Joint Sink Trap J Bend
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40172100 |
| Manufacturer Part Number | 642640 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Fitting Material | Chrome Brass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 1-1/2 x 1-1/2 & 1-1/4" |
| Depth | 2.75 in |
| Height | 5.5 in |
| Weight | 0.62 lb |
| Width | 5.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Pipe Schedule | 17 |
| Fitting Name | Sink Trap J-Bend |
| Type | Flat |
| Fitting Joint Type | Ground Joint |
| UPC Code | 845724005104 |
| TAABAA | No |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |